Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Light to Moderate mechanical skill required.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$364.00 each / $1,456.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | XD |
| Wheel Model | Rockstar III |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -12mm |
| Wheel Backspacing | 4.528 Inch, 115.1mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 127mm (5 x 5-Inch) |
XD Rockstar III Matte Black Wheel; 17x9 exudes timeless elegance with its chrome finish. Designed by the renowned American Muscle Wheels, this wheel complements the classic Mustang, adding a touch of sophistication without being overly flashy. Its robust construction promises durability, ensuring your vehicle stands out for years to come.
The 17x9 XD Rockstar III Matte Black Wheel is completed in a high-quality black finish for an aggressive appearance that will make everyone green with envy.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application: This Jeep Wrangler Rockstar III Matte Black Wheel; 17x9 with a backspace of 4.528 Inch, 115.1mm and bolt pattern of 5 x 127mm (5 x 5-Inch) contributes to superior alignment and driving stability. It's designed to fit the 2018-2026 Jeep Wrangler JL models. Sold individually.
XD XD82779043712N
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Light to Moderate mechanical skill required.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For JL Wrangler with 17x9 -12mm Wheels