FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$272.46 each / $1,089.84 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vision Wheel |
| Wheel Model | Savage |
| Wheel Size | 18x8.5 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 12mm |
| Wheel Backspacing | 5.222 Inch, 132.6mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Vision Wheel Savage Gloss Black with Machined Lip 6-Lug Wheel; 18x8.5; 12mm Offset. The Vision Wheel Savage Gloss Black with Machined Lip 6-Lug Wheel; 18x8.5; 12mm Offset features a sleek and modern design that enhances the overall aesthetic of any vehicle. Its brushed gunmetal finish adds a touch of sophistication and complements various vehicle styles. This wheel's premium construction ensures durability and a robust appearance.
The 18x8.5 Vision Wheel Savage Gloss Black with Machined Lip 6-Lug Wheel; 18x8.5; 12mm Offset is completed in a high-quality gloss black finish with machined accents that will make others green with envy. For added protection and good looks, this wheel features a durable clear coat that can withstand the hazards of daily driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Vision Wheel Savage Gloss Black with Machined Lip 6-Lug Wheel; 18x8.5; 12mm Offset, with a backspacing of 5.222 Inch, 132.6mm and bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), is designed to fit the 2024-2026 Tacoma models, sold individually.
Vision Wheel 349-8883GBML12
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Tacoma with 18x8.5 12mm Wheels