FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$169.99 each / $679.96 Set of 4
Save with Open Box
From $101.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mammoth |
| Wheel Model | Hunter |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 25mm |
| Wheel Backspacing | 5.734 Inch, 145.6mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Mammoth Hunter Series Wheel. Mammoth's Hunter Series Wheel features a multi-spoke design that creates an impressive mesh pattern. Simulated bead lock bolt accents around the circumference of the lip add to the Wheels impressive appearance. This Mammoth Hunter Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Satin Black Finish. This Wheel is completed in a high quality black finish for an aggressive appearance that will make others green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, satin clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Wheel. This Mammoth wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Mammoth Hunter Satin Black Satin Black 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset is designed to fit 2024-2026 Toyota Tacoma models. Sold individually.
Mammoth TT73954
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Tacoma with 17x8.5 25mm Wheels