Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$288.00 each / $1,152.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Lock Off-Road |
| Wheel Model | Commando |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 12mm |
| Wheel Backspacing | 5.472 Inch, 139mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Lock Off-Road Commando Matte Black with Matte Black Ring 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset This wheel features sophisticated styling that enhances your vehicle's appearance with refined design elements and premium craftsmanship. Its distinctive aesthetic provides an upgraded look that complements a wide range of vehicles. The thoughtful engineering ensures a proper fit while delivering lasting visual appeal.
This 17x9 Lock Off-Road Commando Matte Black with Matte Black Ring 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset is completed in a matte black finish with accents that will be the envy of everyone. For added looks and strength, there is a clear coat that protects against whatever the road throws at you.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Lock Off-Road Commando Matte Black with Matte Black Ring 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset, with a backspacing of 5.472 Inch, 139mm and bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensures proper wheel alignment and driving stability for your specific vehicle model. Designed to fit 2016-2023 Tacoma models, this wheel is sold individually.
Mounting & Balancing: ExtremeTerrain is pleased to offer mounting and balancing services on all wheel and tire combinations when purchased together in a single order. Depending on your specific wheel and tire selection, mounting and balancing may be performed by either our expert technicians at ExtremeTerrain before shipping, or by one of our local-to-you installers through our hassle-free Install Connect program. Please note that depending on the combination of wheels and tires, they may need to be shipped to you separately and unmounted. When adding wheels and tires to your cart, you'll be presented with the available options for your kit.
What is TPMS? The Tire Pressure Monitoring System (TPMS for short) is a factory installed safety feature on all 2007 and newer Toyota Tacoma that alerts you when your tire pressure drops to an unsafe limit.
How do I keep my TPMS feature? Aftermarket wheels do not come with TPMS sensors. However, if you select 'Add TPMS Sensor’ and your specific year range from the options listed above, we'll install the TPMS Sensors in your new wheels!
For more Information, check out TPMS Sensor Kits in detail.
Lock Off-Road COMMANDO-7969MB12N
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2016-2023 Tacoma with 17x9 12mm Wheels