FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$345.00 each / $1,380.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fifteen52 |
| Wheel Model | Analog HD |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 4.75 Inch, 120.6mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Machined |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Fifteen52 Analog HD Machined Clear 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset The premium finish on this wheel adds visual depth and character to any vehicle. As part of the Fifteen52 lineup, the Analog HD showcases the brand's dedication to both form and function. Whether for daily driving or weekend adventures, this wheel adds a polished, custom look to your ride.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x8.5 Fifteen52 Analog HD Machined Clear 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset is completed in a striking clear finish with steel machined accents that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Fifteen52 Analog HD Machined Clear 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset features a backspacing of 4.75 Inch, 120.6mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2016-2023 Toyota Tacoma models and is sold individually.
Fifteen52 AHDMC-78569-00
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2016-2023 Tacoma with 17x8.5 0mm Wheels