FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$245.00 each / $980.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Moto Metal |
| Wheel Model | MO970 |
| Wheel Size | 16x8 |
| Wheel Diameter | 16 Inch |
| Wheel Width | 8 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 4.5 Inch, 114.3mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Moto Metal MO970 Gloss Black 6-Lug Wheel; 16x8 exudes timeless elegance with its chrome finish. Designed by the renowned American Muscle Wheels, this wheel complements the classic Mustang, adding a touch of sophistication without being overly flashy. Its robust construction promises durability, ensuring your vehicle stands out for years to come.
The 16x8 Moto Metal MO970 Gloss Black 6-Lug Wheel is coated with a specially formulated gloss black finish. It protects the entire wheel against corrosion, while adding a stunning appeal to your ride’s appearance.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application: This Tacoma MO970 Gloss Black 6-Lug Wheel; 16x8; 0mm Offset with a backspace of 4.5 Inch, 114.3mm and bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) contributes to superior alignment and driving stability. It's designed to fit the 2016-2023 Tacoma models. Sold individually.
Moto Metal MO970680673A00US
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2016-2023 Tacoma with 16x8 0mm Wheels