FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$79.79
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Lexani |
| Tire Model | LXHT-206 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 29" - 225/70R16 |
| Tire Diameter | 28 |
| Tire Load Index | 101 (1819 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | SL |
| Tire Tread Depth | 13/32" |
| Tire Revs Per Mile | 711 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 29.59 |
Premium Highway All Season. The Lexani LXHT-206 All Season Tire is designed for SUVs, light trucks, and sport utility vans providing a quiet, comfortable, and stable driving experience. It delivers enhanced traction and control in wet and wintry conditions, making it a dependable choice for all-season driving.
Construction and Appearance. This tire features the latest computer-designed technology with enhanced shoulder treatment, lateral tread notches, and a rigid center rib. The design ensures durability and superior performance with a focus on a smooth, responsive road feel and long-lasting tread life.
Installation. Installation is straightforward and does not require any modifications or drilling. It is designed to fit standard mounting systems for SUVs and light trucks.
Warranty. This tire comes with a 50,000-mile limited mileage warranty for P-metric sizes.
Application. Fits 29" - 225/70R16.
Lexani LXST2061670070
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored