Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$185.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | General |
| Tire Model | Grabber H/T |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 32" - 265/70R17 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 115 (2679 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | SL |
| Tire Tread Depth | 12/32" |
| Tire Revs Per Mile | 639 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 41.43 |
All-Terrain Highway Tire. The General Grabber H/T Tire is engineered for a confident blend of on-road comfort and dependable off-road capability. Built for light trucks, and crossovers, this 32-inch tire features all-season tread and rugged construction to handle changing road and trail conditions. Ideal for daily driving with occasional off-road use, the Grabber H/T fits tire size 265/70R17.
Construction and Appearance. Built with Duragen Technology, the General Grabber H/T offers high resistance to cuts, chips, and wear, while maintaining a smooth ride. It features a symmetric tread design optimized for long tread life, stability, and quiet operation. The tire is also Three-Peak Mountain Snowflake certified, ensuring reliable traction in harsh winter conditions.
Installation. Installation is standard and can be performed by any professional tire shop. It fits most 17-inch wheels with no modifications required for vehicles compatible with the 265/70R17 size.
Warranty. This tire includes a 60,000-mile limited warranty, a 45-day customer satisfaction trial, and 12-month road hazard coverage for added peace of mind.
Application. This General Grabber H/T Tire fits 32-inch tire size to 265/70R17.
General 04493570000
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Sponsored