FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$322.47 each / $1,289.88 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | XF Offroad |
| Wheel Model | XF-219 |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 12mm |
| Wheel Backspacing | 5.473 Inch, 139.1mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
XF Offroad XF-219 Matte Black 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset. Enhance your vehicle's look with the XF Offroad XF-219 Matte Black 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset. This wheel boasts a design that complements luxury and performance vehicles alike. Its construction not only adds an aesthetic edge but also ensures durability.
This 17x9 XF Offroad XF-219 Matte Black 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset is completed in a high-quality matte black finish that will make you the envy of everyone.
One-Piece Low Pressure Cast Aluminum Construction. The wheel is manufactured using low pressure casting. Low pressure casting is a process that uses positive pressure to draw molten aluminum into the wheel mold faster. This results in a finished product that has improved structural properties (increased density) and a lighter weight when compared to common gravity cast wheels.
Application. The XF Offroad XF-219 Matte Black 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset, with a backspacing of 5.473 Inch, 139.1mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), is designed for precise fitment and enhanced driving stability. It is ideally suited for 2021-2026 Bronco, Excluding Raptor models, ensuring a perfect match with the vehicle's specifications. Sold individually.
XF Offroad XF-21917961351397+12MB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2021-2026 Bronco with 17x9 12mm Wheels