FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$479.99 each / $1,919.96 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | RV-202 |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 5 Inch, 127mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 127mm (5 x 5-Inch) |
Revenge Off-Road Wheels RV-202 Black and Red Milled Wheel; 20x9. The Revenge Off-Road Wheels RV-202 Black and Red Milled Wheel offers a striking balance of style and refinement. Its unique design accentuates the vehicle's aesthetic, while the premium construction underscores its robust nature. This wheel is a perfect choice for those seeking both elegance and a strong visual statement.
This 20x9 Revenge Off-Road Wheels RV-202 Black and Red Milled Wheel is completed in a high-quality black and red milled finish that creates an impressive appearance. There's a durable clear coat that will protect against the hazards of driving.One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application Elevate your driving experience with the Revenge Off-Road Wheels RV-202 Black and Red Milled Wheel; 20x9, featuring a backspacing of 5 Inch, 127mm and a bolt pattern of 5 x 127mm (5 x 5-Inch). Designed to fit the 2018-2026 Jeep Wrangler JL models, this wheel enhances alignment, stability, and fit with your vehicle. Sold individually.
Mounting & Balancing ExtremeTerrain offers professional mounting and balancing on all wheels and tires when purchased together on the same order. This will allow you to swap out your old wheels for your new set when they arrive.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For JL Wrangler with 20x9 0mm Wheels