FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$370.00 each / $1,480.00 Set of 4
Save with Open Box
From $185.00
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fuel Wheels |
| Wheel Model | Covert |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 1mm |
| Wheel Backspacing | 5.039 Inch, 128mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Red, Orange, Pink |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 127mm (5 x 5-Inch) |
Fuel Wheels Covert Candy Red with Black Bead Ring Wheel; 17x9 The Fuel Wheels Covert Candy Red with Black Bead Ring Wheel combines a sleek, sophisticated design with premium construction that enhances the visual appeal and complements a wide range of vehicle styles. This wheel is perfect for those seeking to make a bold statement while maintaining elegance and robustness.
The 17x9 Fuel Wheels Covert Candy Red with Black Bead Ring Wheel is completed in a high-quality candy red finish with accents for an aggressive appearance that will turn heads. This wheel features a durable clear coat that stands up to the hazards of everyday driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Fuel Wheels Covert Candy Red with Black Bead Ring Wheel; 17x9, with a backspace of 5.039 Inch, 128mm; and bolt pattern of 5 x 127mm (5 x 5-Inch), is designed to fit the 2018-2026 Jeep Wrangler JL . The precise specifications of the wheel ensure proper alignment and driving stability, perfectly complementing the vehicle's model. Sold individually.
Mounting & Balancing ExtremeTerrain offers professional mounting and balancing on all wheels and tires when purchased together on the same order. This will allow you to swap out your old wheels for your new set when they arrive.
Fuel Wheels D69517907550
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For JL Wrangler with 17x9 1mm Wheels