FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$405.00 each / $1,620.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fifteen52 |
| Wheel Model | Patrol HD |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 4.75 Inch, 120.6mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Machined |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
Fifteen52 Patrol HD Machined Clear 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset The premium finish on this wheel adds visual depth and character to any SUV. As part of the Fifteen52 lineup, the Patrol HD showcases the brand's dedication to both form and function. This wheel is an ideal upgrade for SUV owners who want to enhance their vehicle's presence with a premium look.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x8.5 Fifteen52 Patrol HD Machined Clear 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset is completed in a striking clear finish with steel machined accents that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Fifteen52 Patrol HD Machined Clear 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset features a backspacing of 4.75 Inch, 120.6mm and a bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2022-2026 Bronco Raptor models and is sold individually.
Fifteen52 PHDMC-178565-00
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2021-2026 Bronco with 17x8.5 0mm Wheels