Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$457.25 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | BF Goodrich |
| Tire Model | All-Terrain T/A KO2 |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 34" - 34x10.50R17 |
| Tire Diameter | 34 |
| Tire Load Index | 120 (3086 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | D |
| Tire Tread Depth | 15/32" |
| Tire Revs Per Mile | 593 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 54.85 |
Proven All-Terrain Performance. The BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 Tire is engineered to be the brand's toughest all-terrain tire, designed for both rugged off-road adventures and dependable on-road handling. As a Baja Champion, it has proven durability and traction in the harshest conditions, while also being severe snow rated for reliable winter performance.
Construction and Appearance. Featuring reinforced sidewalls for added puncture resistance, the KO2 delivers strength and reliability in extreme environments. Its advanced tread design provides excellent traction on dirt, mud, rocks, and pavement, while maintaining a bold, aggressive look that enhances your vehicle's stance.
Installation. Installation is straightforward and considered easy, requiring standard mounting and balancing at a tire service center. No modifications are necessary.
Warranty. The BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 Tire is backed by a 50,000-mile treadwear warranty and a 60-day satisfaction guarantee for added peace of mind.
Application. This BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 Tire fits 34-inch tire size - 34x10.50R17.
BF Goodrich 91644
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Sponsored