FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$409.00 each / $1,636.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Battle |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.787 Inch, 147mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset Wrapped in a lustrous gloss black finish, this wheel brings a confident, streamlined presence to any SUV. As part of the Arena lineup, the Battle Glossy showcases the brand's dedication to both form and function. This wheel is an ideal upgrade for SUV owners who want to enhance their vehicle's presence with a premium look.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x9 Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset features a backspacing of 5.787 Inch, 147mm and a bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2022-2026 Bronco Raptor models and is sold individually.
Arena A114209089P02002
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2021-2026 Bronco with 20x9 20mm Wheels