Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$137.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Achilles |
| Tire Model | Desert Hawk AT3 |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 32" - 265/70R17 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 115 (2679 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 13/32" |
| Tire Revs Per Mile | 639 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 43.3 |
All-Terrain Versatility. The Achilles Desert Hawk AT3 Tire is built to provide dependable traction and stability in all driving environments. Designed for wheels requiring 32x265/70R17 tires, it performs equally well on- and off-road while maintaining comfort on highways.
Construction and Performance. This tire features large and staggered central blocks for better driving stability, while its self-cleaning stone ejectors clear debris from the contact patch to maximize grip. Rated for mud, snow, and inclement weather conditions, it ensures versatile, year-round performance.
Warranty. Backed by a limited 55,000-mile treadwear warranty, the Desert Hawk AT3 delivers durability and long-lasting reliability.
Application. The Achilles Desert Hawk AT3 Tire is designed as a direct replacement for wheels requiring 32x265/70R17 tires. It is sold individually.
Achilles AC 000000ADK87
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Sponsored