FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$410.00 each / $1,640.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Weld Racing |
| Wheel Model | Ventura 6 |
| Wheel Size | 17x5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 5 Inches |
| Wheel Offset | -7mm |
| Wheel Backspacing | 2.725 Inch, 69.3mm |
| Wheel Style | Drag |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
Weld Racing Ventura 6 Drag Gloss Black Milled 6-Lug Wheel; 17x5 exudes an aesthetic allure that complements a range of vehicle styles. With its design rooted in Weld Racing craftsmanship, this wheel accentuates your vehicle's elegant stance.
The 17x5 Weld Racing Ventura 6 Drag Gloss Black Milled 6-Lug Wheel is given a gloss black finish to keep your wheel looking as sharp as its design. This wheel’s milled steel accents are where it really shines through, and quite literally.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Weld Racing Ventura 6 Drag Gloss Black Milled 6-Lug Wheel; 17x5; -7mm Offset with a backspace of 2.725 Inch, 69.3mm; and bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), contributes to alignment, driving stability, and ensures a perfect fit with the vehicle model. Designed to fit the 2022-2026 Bronco Raptor. Sold individually.
Weld Racing S1567C089N07
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2021-2026 Bronco with 17x5 -7mm Wheels