Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$500.21 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Toyo |
| Tire Model | Open Country M/T |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 35" - 35x12.50R20 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 21/32" |
| Tire Revs Per Mile | 577 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 80.5 |
Extreme Terrain Champion. The Toyo Open Country M/T Tire is engineered for serious off-road enthusiasts seeking maximum performance in the harshest terrain. Whether tackling mud, rocks, or snow, this tire delivers relentless grip and durability for light trucks, and crossovers. Its proven all-season versatility ensures you're ready for any adventure.
Construction and Appearance. Built with an aggressive tread pattern and a reinforced carcass, the Open Country M/T is made to resist cuts, chips, and punctures. Deep lugs and open voids provide self-cleaning ability and traction in unpredictable terrain, while the robust sidewall gives your vehicle a bold, off-road-ready look.
Installation. Easy to mount on compatible 20-inch wheels, this tire installs without modification and performs reliably on both stock and lifted setups.
Application. This Toyo Open Country M/T Tire fits 35-inch tire size to 35x12.50R20.
Toyo 360240
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Sponsored