FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$385.00 each / $1,540.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Battle |
| Wheel Size | 18x9 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 1mm |
| Wheel Backspacing | 5.039 Inch, 128mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 18x9; 1mm Offset Its deep gloss black finish delivers a sleek, aggressive look that complements the lines of any SUV. Built by Arena, the Battle Glossy reflects the brand's commitment to quality craftsmanship and attention to detail. It complements the rugged character of an SUV, adding a custom-tailored appearance that stands out on or off the road.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 18x9 Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 18x9; 1mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 18x9; 1mm Offset features a backspacing of 5.039 Inch, 128mm and a bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2022-2026 Bronco Raptor models and is sold individually.
Arena A114189089P00102
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2021-2026 Bronco with 18x9 1mm Wheels