Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$529.91 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Claim a $100 Gift Card!
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Toyo |
| Tire Model | Open Country R/T Pro |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 35" - 35x11.50R20 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 124 (3527 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 19/32" |
| Tire Revs Per Mile | 580 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 66.56 |
Hybrid Rugged Terrain Performance. The Toyo Open Country R/T Pro Tire blends the aggressive capability of a mud-terrain tire with the comfort and control of an all-terrain tire. Built for drivers who demand versatility, this 35x11.50R20LT tire delivers powerful traction in dirt, mud, rocks, and snow while maintaining stable and predictable on-road handling. Ideal for light trucks, and crossovers, it's a go-anywhere, do-anything tire ready for adventure.
Construction and Appearance. Engineered with a professional-grade three-ply sidewall, the Open Country R/T Pro offers increased durability and puncture resistance in rough environments. Its cut-, chip-, and impact-resistant compound extends tread life under harsh off-road conditions. Massive shoulder lugs and an advanced tread pattern ensure superior grip, self-cleaning performance, and enhanced traction across all surfaces, while still maintaining a smooth, all-season ride on pavement.
Installation. Installation is straightforward and compatible with 20-inch wheels, fitting a wide range of lifted or modified vehicles. No special modifications are typically required.
Application. This Toyo Open Country R/T Pro Tire fits 35-inch tire size to 35x11.50R20LT.
Toyo 358250
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Sponsored