FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$233.17
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | NITTO |
| Tire Model | Terra Grappler G2 |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 32" - 285/75R16 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 126 (3748 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 17/32" |
| Tire Revs Per Mile | 615 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 55.87 |
Cutting-Edge Tire Innovation. The Terra Grappler G2 features a versatile, cutting-edge tread pattern that ensures outstanding traction on both off-road trails and paved roads. Effortlessly navigate through mud, sand, and rocky terrain, while also enjoying a comfortable and smooth ride on highways.
Installation. This product is easy to install and should take about 30 minutes.
Warranty. There is a limited 5-year warranty on this product.
Application. The NITTO Terra Grappler G2 All-Terrain Tire fits 275/65R18 tire fitments.
NITTO 216670
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored