FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$229.99 each / $919.96 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mammoth |
| Wheel Model | Synister |
| Wheel Size | 18x9 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -6mm |
| Wheel Backspacing | 4.764 Inch, 121mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 127mm (5 x 5-Inch) |
Mammoth Wheels Synister Series Wheel. Mammoth's Synister Series Wheel offers rugged styling with its unique 8-spoke design and embossed accents around the circumference of the lip. A Mammoth branded center cap is included. This Mammoth Synister Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Charcoal Gray Finish. This Wheel is completed in a high quality charcoal gray finish for an aggressive appearance that will make others green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Wheel. This Mammoth wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Mammoth Synister Charcoal Wheel; 18x9; -6mm Offest is designed to fit 2020-2026 Jeep Gladiator JT models. Sold individually.
Mammoth J218015
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2020-2026 Gladiator with 18x9 -6mm Wheels