FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$754.00 each / $3,016.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Resto Vintage Wheel Co |
| Wheel Model | Maverick |
| Wheel Size | 24x10 |
| Wheel Diameter | 24 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | 25mm |
| Wheel Backspacing | 6.484 Inch, 164.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Resto Vintage Wheel Co Maverick Texture Gun Metal Center with Milled Window Diamond Cut Lip 6-Lug Wheel; 24x10; 25mm Offset The premium finish on this wheel adds visual depth and character to any vehicle. Resto Vintage Wheel Co is known for producing wheels that combine style with dependable construction, and the Maverick Texture Gun Metal Center with is no exception. This wheel is an excellent choice for drivers looking to elevate their vehicle's appearance with a quality upgrade.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 24x10 Resto Vintage Wheel Co Maverick Texture Gun Metal Center with Milled Window Diamond Cut Lip 6-Lug Wheel; 24x10; 25mm Offset is completed in a striking textured gunmetal finish with steel accents that will be the envy of everyone. For strength and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Resto Vintage Wheel Co Maverick Texture Gun Metal Center with Milled Window Diamond Cut Lip 6-Lug Wheel; 24x10; 25mm Offset features a backspacing of 6.484 Inch, 164.7mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2016-2024 Titan XD models and is sold individually.
Resto Vintage Wheel Co R1032400846512
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2016-2024 Titan XD with 24x10 25mm Wheels