FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$340.00 each / $1,360.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Asanti |
| Wheel Model | Orion |
| Wheel Size | 19x9.5 |
| Wheel Diameter | 19 Inch |
| Wheel Width | 9.50 Inches |
| Wheel Offset | 45mm |
| Wheel Backspacing | 7.022 Inch, 178.4mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Asanti Orion Brushed Silver with Carbon Fiber Insert Wheel; 19x9.5 The Asanti Orion Brushed Silver with Carbon Fiber Insert Wheel combines a sleek, sophisticated design with premium construction that enhances the visual appeal and complements a wide range of vehicle styles. This wheel is perfect for those seeking to make a bold statement while maintaining elegance and robustness.
The 19x9.5 Asanti Orion Brushed Silver with Carbon Fiber Insert Wheel underwent a thorough testing process that led to a powerful and aesthetically pleasing wheel. It can withstand the hazards of daily driving.
Application. This Asanti Orion Brushed Silver with Carbon Fiber Insert Wheel; 19x9.5, with a backspace of 7.022 Inch, 178.4mm; and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), is designed to fit the 1993-1998 Jeep Grand Cherokee ZJ . The precise specifications of the wheel ensure proper alignment and driving stability, perfectly complementing the vehicle's model. Sold individually.
Asanti ABL12-19951245SL
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 1993-1998 Grand Cherokee with 19x9.5 45mm Wheels