FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$589.00 each / $2,356.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | American Racing |
| Wheel Model | Classic 200S |
| Wheel Size | 15x10 |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | 13mm |
| Wheel Backspacing | 6.012 Inch, 152.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
American Racing Classic 200S Vintage Silver Center with Polished Barrel Wheel; 15x10; 13mm OffsetThis wheel features a sleek and durable design, ideal for enhancing the aesthetic and style of your vehicle. Its quality craftsmanship ensures a perfect combination of form and function, suitable for any driver seeking a balance of style and dependability. Its high-quality finish ensures resistance against corrosion and wear over time. Designed for optimal visual appeal, this wheel complements a variety of vehicle styles.
The 15x10 American Racing Classic 200S Vintage Silver Center with Polished Barrel Wheel is completed in a high-quality silver finish with polished barrel that will be the envy of everyone. There is a durable clear coat for added looks and protection.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
ApplicationThis American Racing Classic 200S Vintage Silver Center with Polished Barrel Wheel; 15x10; 13mm Offset, with a backspace of 6.012 Inch, 152.7mm; and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), is designed to fit 1984-2001 Jeep Cherokee XJ models. Sold individually.
American Racing VN402516560
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For XJ Cherokee with 15x10 13mm Wheels